מלחמות הגבנ״צ
 


לא עברו חמש שניות מרגע שהופיעה הגבינה המיובאת "עלמה" בשוק, ותנובה הגישה בקשה לצו מניעה ותביעה נגד חברת נטו, היבואנית, להפסקת שיווקה של החברה. הסיבה: בין אריזות הגבינה, כך תנובה, התגלה דמיון רב, מה שמעורר את חשדה של תנובה כי עלמה מנסה "ליהנות מהמוניטין של תנובה ולשווק מוצר בעלת חזות דומה עד כדי זהות."

תנובה מעגנת את טענתה לדמיון בין האריזות בכך ששתיהן חולקות שטח צבע אדום דומיננטי על המכסה, ומעין גל צהוב המנוגד לרקע האדום. על שתי האריזות מופיעה פרוסת גבינה מקופלת, אומרים בתנובה, עליה מוצבים עגבניית שרי חתוכה ועשבי תיבול ירוקים. בשתיהן גם פינה צהובה המסמנת אפשרות לסגירה חוזרת. התביעה מתייחסת, אם הבנתי נכון, לאריזה המחודשת של גבינת עמק, שהושקה בשנת 2012.

הסוגיה המשפטית אינה מענייננו כאן—ומכל מקום, לתנובה זכות לגיטימית לנסות להיאבק במתחריה בכל דרך חוקית הנראית לה הולמת; וכמובן, לנטו שמורה הזכות להתגונן מפני תביעה כזו. נותרת השאלה המעניינת: האמנם יש דמיון כה רב בין האריזות עד כדי חשש ל"יצירת זיהוי"?

על פניה, נראית התשובה פשוטה. כך נראית האריזה של תנובה (האריזה אליה מתייחסים הדברים קשה ויש לה פינה צהובה למטה, אך שאר פריטי העיצוב זהים):
emek classit

וכך נראית אריזת הגבינה של עלמה (לגבינת אֶדם):
alma cheese

על פניו, דומה כי הטיעונים החזקים ביותר של תנובה כאן הם לסכימת הצבעים (אדום וצהוב), ולהצגת הגבינה המקופלת לצד עגבניית שרי חתוכה וירק. הטענות האחרות נראות לי, על פניו, משכנעות פחות.

סכימת הצבעים
הבעיה הראשונית עם הטיעון של תנובה היא שגבינת אֶדם אותה מייבאת נטו מאופיינת ב’קליפה’ אדומה (מפרפין) ובצבע צהוב חיוור מובהק, ולכן הבחירה בסכימת צבעים אדום-צהוב נראית טבעית לחלוטין.

edam cheese

הבחירה של צבעי האריזה של עלמה נראית טבעית מאוד, ממש כפי שעל אריזת משקה בטעם אפרסק היינו מצפים למצוא רימוזים לצבע כתום בהיר, וכפי שהיינו מצפים לצבע לבן בולט באריזת קרטון חלב. אריזה בצבעי אדום-צהוב למוצר שצבעו אדום צהוב היא מה שהייתי מכנה מטבע הדבר. כצפוי, חלק נכבד ממארזי גבינת אדם משתמשים בסכימת הצבעים הזו, כמו לדוגמה אדקה:

alma cheese

ופריקו:

alma cheese

ויש כמובן עשרות דוגמאות אחרות. יתר על־כן, גבינת עמק נולדה מתוך ניסיון ליצור חיקוי לגבינת אדם (כך מספרים בתנובה) וסביר להניח כי בחירתה של תנובה באריזה בצבעים אלו נועדה כדי לאזכר את המוצר שאותו עמק מחקה. מאותה סיבה ממש גבינת גלבוע של תנובה, שהיא חיקוי לחאודה (גאודה) ההולנדית, משתמשת בצבע כתום יותר באריזה, כצבע גבינת החאודה ההולנדית.

האלמנטים
השימוש באלמנטים מסוימים, כמו העיגול האדום שבמרכז האריזה, הגבינה המקופלת, הירקות ועגבניות השרי החתוכות היה יכול להצביע על ניסיון לחקות, אלמלא היו אריזות כאלו כה נפוצות באריזות אחרות של גבינות אדם וחאודה. אביא כאן, בלי פירוט, שורה של אריזות מוצרים כאלו מן העולם:

מלקפול
עיגול באמצע, פטנט פתיחה, עגבניות שרי, ירקות, גבינה מקופלת
alma cheese
גרסיה בקוארו
סכימת צבעים
alma cheese
אמבורג
עגבניית שרי חתוכה, ירקות, פרוסת גבינה מקופלת
alma cheese

יצרן אסטוני כלשהו
סכימת צבעים (בערך), עגבניית שרי חתוכה, פרוסה מקופלת, תצורת הגל, עיגול באמצע, פינת פתיחה.

alma cheese

אדקה
[הובאה קודם]: סכימת צבעים, גבינה מקופלת, עגבניות שרי, ירקות.

alma cheese

מלקוביצה (אני בטח משבש את השם)
סכימת צבעים, גבינה מקופלת, עגבניות שרי, פינת קיפול, עיגול באמצע.

alma cheese

הגבינות של אנה (תורכי?)
סכימת צבעים, עגבניות שרי, ירקות.
alma cheese

ובקיצור, לא השתכנעתי
אריזות מוצרים מיועדות, כמעט תמיד, להצביע על המוצר, צבעיו הייחודיים ואופני השימוש בו. על גבינה לפונדו נראה קערה מהבילה ומזלגות הנתחבים לתוכה, אריזות של מיץ ענבים תהיינה סגולות, בדרך כלל, ועל קופסאות של פלאפל נראה, ובכן, פלאפל. מצד שני, אולי אני לא יודע משהו שמישהו אחר כן יודע? אני לא יודע.

ועניין אחר לגמרי
אם מישהו עדיין עוקב אחר הטרלול הבורסאי המוחלט בארצות־הברית: עברנו סיבוב נוסף. פעם, בזמנים המשונים של שנות השבעים והשמונים והתשעים, משקיעים מן הציבור נהרו אל הבורסה כאשר היה נדמה להם שהכלכלה פורחת, וברחו ממנה בזעקות כשהיה נדמה להם שמיתון ממשמש באופק.

היום קורה ההפך הגמור וגם ההפך הגמור מזה: כשיש סימנים של פריחה המשקיעים המנוסים נמלטים ממנה. מדוע? משום שאם המצב הכלכלי יהיה טוב יותר, הבנק המרכזי בארצות־הברית יעלה את הריבית, ואם הוא יעלה את הריבית, לא יהיה כסף זול, ואם לא יהיה כסף זול, הכל יקרוס והבורסה תתמוטט. לכן, כשמתפרסמות ידיעות חיוביות על שיפור במצב הכלכלי, הן נתפשות כידיעות שליליות על מצבם של המשקיעים בבורסה. וכך הבורסה בארצות־הברית יורדת בעקבות פרסום ידיעות על שיפור במצב התעסוקה ועליה בצמיחה, ועולה כאשר מתפרסמות ידיעות על הרעה במצב התעסוקה וירידה בשיעורי הצמיחה.

יש גם כאן את פינת הפראייר, של ההפוך על הפוך: כלומר, כשהמשקיעים המנוסים יוצאים, צריך מישהו שיקנה מהם את הסחורה, ולכן כשקורה ההפוך, נקרא הציבור 'לנצל את ההזדמנות' ולקנות.

ואם זה לא היה המפגר שלנו, היינו צוחקים.


הצטרפו לקבוצת הקוראים המרגשת בפייסבוק וזכו בעדכונים


 
 
רשימת תגובות (5)
 
 
מה דעתך על המחלוקת בלימודי הכלכלה?
16/4/2015
נכתב על ידי סתמאחד

הסטודנטים טוענים שלא מלמדים גישות שונות, המרצים טוענים שהם עושים מחקר...מי צודק?
 
 
 
 
דעתי על המחלוקת
16/4/2015
נכתב על ידי אורי רדלר

אני מניח שאתה מתכוון לדבר המקושר כאן.

ראשית, בכתבה מוצגת תמונה כאילו רוב או חלק גדול מבוגרי תואר בכלכלה עוברים לעבוד באוצר. ככל שמלמדים אותנו הנתונים ממדינות אחרות, רק מיעוט קטן מהם מגיע לממשלה (לדוגמה כאן). עבור רובם, זהו השלב הראשון בהשתלבות בעבודה בתחום הבנקאות, הביטוח, הייעוץ, מכירות, כוח אדם, וכדומה.

שנית, חלק לא מבוטל מהתיאוריה הכלכלית הנלמדת היא חסרת אפליקציה לסיטואציה ממשית עבור לומדיה, ומכאן נובע כי בפועל הכישורים להם זוכה לומד הכלכלה במסגרת התואר הראשון הם גישה למספרים ומתמטיקה וסטטיסטיקה ברמה נמוכה, המספיקה לעיסוקים האמורים.

הבקשה ל"גישות שונות" מורכבת משני סעיפים שונים:
א. רצון ללימודים עם מצע רחב יותר וכולל יותר (תיאוריה כלכלית, תפישות עולם, היסטוריה של הכלכלה, הוגים כלכליים).
ב. בקשה ללמוד גישות אי-רציונליות כשוות ערך לגישות רציונליות.

סעיף א' בהחלט רצוי ומקובל - את הדרישות המקצועיות אפשר לכסות בהרבה פחות זמן, ולהקדיש הרבה יותר זמן להרחבת דעתם של התלמידים בהגות כלכלית. רוב בוגרי תואר ראשון בכלכלה לא יודעים דבר וחצי דבר בתחום זה, וחבל.

סעיף ב' דומה לדרישה עליה עמד בכתבה עומר מואב: ללמוד הומאופתיה לצד רפואה; ללמוד אסטרולוגיה לצד אסטרונומיה; ללמוד קריאה בכף היד לצד קורס בכיוס וגניבת דעת.
 
 
 
 
רצית להתחמק מהשאלה המשפטית
19/4/2015
נכתב על ידי בן פרנקל

וכל הפוסט שלך עוסק בעצם רק בסוגיה המשפטית ולא בשום דבר אחר. הלא כך ?
 
 
 
 
אין פה עיסוק בסוגיה המשפטית
22/4/2015
נכתב על ידי רון

אלא רק דיון ביפן המעשי של ההליך שתנובה פתחה בו.

האינפורמציה במאמר אולי תהיה רלוונטית לכתב ההגנה של נטו, אולי לא.

לפי הפן המשפטי יכל להיות שהחוק בצד של תנובה, סוגיה שלא הובאה במאמר
 
 
 
 
ובכן, נטו נצחה...
19/5/2015
נכתב על ידי אורי רדלר

כלומר, פשרה. הם ישנו פרטים מינוריים והכל סבבון.

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4658676,00.html