מטה אסקלפיוס
 
  מַטֶּה אָסְקְלֶפְּיוּס הוא סמל יווני עתיק, הקשור בריפוי החולים ברפואה ובאסטרולוגיה. הסמל כולל מטה או מקל, שסביבו מלופף נחש. אסקלפיוס היה אל הרפואה במיתולוגיה היוונית וזכה להדרכה בריפוי חולים מהקנטאור כירון, המקושר גם למערכת הכוכבים "נושא הנחש."

מטה אסקלפיוס מסמל את מיומנות הריפוי, בשלבו את הנחש המשיל את עורו כסמל של לידה מחדש ופוריות, עם המטה, סמל הסמכות. הנחש שסביב המטה, סבורים, הוא נחש החולדות, נחש לא ארסי הנפוץ בדרום-מזרח אירופה, באסיה הקטנה ובסביבות מעינות חמים במרכז אירופה. הנחש הובא לשם על־ידי הרומים, ככל הנראה בגלל סגולות הריפוי שלו, כביכול.

לטענת מספר חוקרים (ר' למשל כאן), ייצג הסמל דווקא תולעת המלופפת סביב מקל. תולעות טפיליות כמו תולעת גיניאה (דרקון מדינה, Dracunculus medinensis) היה נהוג להוציא מתחת לעור באמצעות כריכתן סביב מקל. ייתכן שרופאים נהגו לפרסם שירות נפוץ זה באמצעות סמל של תולעת על מקל.

מטה אסקלפיוס מקושר לעתים גם עם נחש הנחושת (או נחושתן) המוזכר בספר במדבר כ"א, ועם מטה הרמס, שצורתו דומה. באסטרולוגיה, כוללות מערכות ניתוח מסוימות סמל נוסף בגלגל המזלות הכולל את מערכת הכוכבים "נושא הנחש."

החל במאה השש עשרה לערך, משמש מטה אסקלפיוס סמל מקובל לארגונים רפואיים שונים.

נכתב: מאי 2006.