ארל
 
  אַרְל (Arles או Arle בשפת פרובנסל) היא עיר בדרומה של צרפת, במחוז בוש-דו-רון המהווה חלק ממחוז פרובנס.

גיאוגרפיה
נהר הרון (Rhône) מתפצל לשתי זרועות בארל, ויוצר את דלתת נהר קמרגו. בגלל שהקמרגו מהווה מבחינה אדמיניסטרטיבית חלק מארל, היא הקהילה הגדולה בצרפת מבחינת שטחה, למרות שאוכלוסייתה קטנה יחסית, רק מעט יותר מ-50 אלף איש. שטחה הוא 759 קמ"ר, פי שבעה משטח פריס.

היסטוריה
ארל היא עיר עתיקה, שהוקמה כבר על ידי היוונים במאה השישית לפנה"ס תחת השם "תלינה." היא נכבשה בשנת 535 לפנה"ס על ידי הקלטים, ששינו את שמה ל"ארלאטה." כשהרומים כבשו את העיר בשנת 123 לפנה"ס הם הרחיבו אותה והפכו אותה לעיר חשובה, עם תעלה המקשרת בינה לבין הים התיכון שנבנתה בשנת 104 לפנה"ס. למרות חשיבותה, היא ניצבה בצל מסליה (מרסיי) שנמצאה במורד הנהר.

שינוי במעמדה בא כאשר תמכה בשנת 50 לפנה"ס ביוליוס קיסר במאבקו בפומפיוס, בעוד שמסליה תמכה בפומפי. כאשר ניצב קיסר, הוא נישל את מסליה מכל רכושה והעבירו לארלטה כפרס. העיר הפכה לקולוניה של ותיקי הלגיון השישי (פראטה), שהקימו בה את בסיסם.

לעיר נודעה חשיבות לא מבוטלת בפרובינקית גאליה נרבוננסיס של הרומים והוקמו בה אמפיתיאטרון, קשת נצחון, קרקס, תיאטרון וחומה שלמה. באותה תקופה הייתה העיר קרובה יותר לים ושימשה כנמל חשוב ושכן בה (ועדיין שוכן) הגשר הדרומי ביותר על הרון.

העיר הגיעה לשיא חשיבותה במהלך המאה הרביעית והמאה החמישית, כאשר שימשה עיר הבירה והמטה הראשי של הקיסרים הרומיים במהלך מסעות המלחמה שלהם. בשנת 395 הפכה למושב הפרפקטורה הפראיטוריאנית של גאליה ומשלה על כל שטח גאליה, היספניה (ספרד) וארמוריקה (בריטני). העיר הייתה חביבה על הקיסר קונסטנטינוס הראשון, שבנה בה מרחצאות חמים, ששרידיהם קיימים עד היום. בנו, קונסטנטינוס השני, נולד שם. הקיסר קונסטנטין השלישי הכתיר עת עצמו שם כשליט המערב (בין השנים 407 ו-411) וקבע בה את בירתו.

ארל הפכה למרכז תרבותי ודתי חשוב בתקופת שלהי האימפריה הרומית. בעיר נולד הפילוסוף הסקפטיקן פברוניוס ובה שכנה הבישופות הראשית של גאליה, שבראשה עמדה שורה ארוכה של בישופים בולטים, החל בטרופימוס בשנת 225, עבור באונורה הקדוש ולאחר מכן הילריוס במחצית הראשונה של המאה החמישית.

למרות העימות בין הנצרות האריאנית של הפולשים הויזיגותים לבישופות הקתולית בעיר, ודעיכתה ההדרגתית במהלך המאה החמישית, נותרה ארל מרכז דתי חשוב בדרום צרפת, ונערכו בה מספר כינוסים ויעודים (סינודים) חשובים.

פלישותיהם של המוסלמים, הסרצינים והפרנקים לפרובנס, גרמו לנזק קשה. היא הפכה בשנת 855 לבירת הממלכה הפרנקית של ארל, שכללה את בורגונדיה וחלק מפרובנס, אך נפגעה שוב ושוב על–ידי פשיטות של הסרצינים והויקינגים. בהדרגה, הלכה ממלכת ארל והתמזגה לתוך צרפת, ואוכלוסייתה הלכה והידלדלה. היא צורפה בשנת 1239 למחוז פרובנס, אך חשיבותה הלכה ודעכה בהשוואה לזו של יריבתה הוותיקה, מרסיי. בשנת 1378 ויתר הקיסר שרל הרביעי על שארית ממלכת ארל לדופין של צרפת (מאוחר יותר שרל השישי) והממלכה חדלה מלהתקיים גם על הנייר.

ארל המודרנית
ארל נותרה מרכז כלכלי חשוב בהיותה נמל מרכזי על הרון, אך מעמד זה דעך כאשר הרכבת החליפה את רוב הסחר על הנהרות, והפכה את העיר לעיירה זנוחה. כיום, מהווה ארל אחד ממוקדי התיירות הבולטים במחוז פרובנס בצרפת, במיוחד בגלל המגוון הרחב של מבנים רומיים שנשמרו בה. מבנה האמפיתיאטרון שבה שמור במצב כה טוב, עד שניתן היה לקיים בו גם קרבות שוורים, בלי שיידרש שינוי במבנה.

נכתב: אוגוסט 2005.
 
 
רשימת תגובות (1)
 
 
זכויות
17/7/2011
נכתב על ידי דוד עובדיה

למה לציין שהזכויות שמורות לחומר שמועתק מויקיפדיה שהיא תרגום של wiki?!