אודואקר
 
  אוֹדוֹאָקֶר אוֹדוֹוָקָר (מגרמאנית: Audawakrs, דואג לאוצר) (435 - 493) היה מנהיג השבט הגרמאני הרוליים, ממוצא הוני וסקירי מעורב. אודואקר ידוע בעיקר כמי שהדיח את הקיסר הרומי האחרון רומולוס אוגוסטולוס בשנת 476.

אחרי הדחת רומולוס יכול היה אודואקר למנות קיסר בובה חדש ולשלוט באמצעותו או לשלוט בעצמו כמורשה מטעם קיסר האימפריה הרומית המזרחית. בניגוד לקודמיו, כמו ריקימר, בחר אדואקר לא למנות שליט בובה אלא להפוך שליט בעצמו. הוא השיב את סמלי המלוכה האימפריאלית המערבית לקיסר זנון בקונסטנטינופול, יחד עם מכתב המבקש לאשר את הפיכתו ל"דוּקס" של איטליה. זנון אישר את בקשתו והעניק לאודואקר תואר פטריקיוס.

הקיסר המערבי יוליוס נפוס נותר על כנו באופן רשמי עד מותו בשנת 480, ואף טבע מטבעות בתוארו כקיסר. אודואקר עצמו כונה "מלך איטליה" (rex Italiae) והוכר ככזה בשארית חייו.

היחסים בין אודואקר לביזנטיון הדרדרו בשלב מאוחר יותר ובשנת 489, בעידודו של זנון, פלשו האוסטרוגותים בהנהגת תאודוריק הגדול לממלכתו של אודואקר, השמידו את צבא ה"פואדרטי" הברברי שלו וכפו עליו כניעה בשנת 493. תאודוריק הזמין את אודואקר למשתה, כדי לחגוג את ההסכם, וככל הנראה הרג אותו בחרבו, והשתלט על ממלכתו כולה.

נכתב: יולי 2005.